Back

ⓘ Medalla de Galicia. A Medalla de Galicia é unha distinción de honra que concede a Xunta de Galicia a persoas ou institucións polos seus méritos ao servizo de Ga ..



                                               

Locutores de claves choctaw

Os locutores de claves choctaw foron un grupo de indios choctaw de Oklahoma, pioneiros no uso de linguas nativas americanas como código militar. As súas proezas tiveron lugar durante os últimos días da Primeira Guerra Mundial. O goberno da Nación Choctaw declara que eses homes foron os primeiros locutores nativos americanos en servir nas Forzas Armadas dos Estados Unidos. Otorgóuselles a Medalla ao Valor de Texas no 2007.

                                               

Kate Crawford

Kate Crawford é unha escritora, compositora, produtora e académica australiana. Crawford é investigadora principal de Microsoft Research, cofundadora e directora de investigación do AI Now Institute da Universidade de Nova York, profesora visitante do MIT Center for Civic Media, membro senior do Information Law Institute da Universidade de Nova York e profesora asociada do Journalism and Media Research Centre da Universidade de Nova Gales do Sur. Tamén é membro do Consello da Axenda Global do Foro Monetario Mundial sobre o desenvolvemento impulsado polos datos. A súa investigación céntrase ...

Medalla de Galicia
                                     

ⓘ Medalla de Galicia

A Medalla de Galicia é unha distinción de honra que concede a Xunta de Galicia a persoas ou institucións polos seus méritos ao servizo de Galiza en calquera aspecto da realidade social, cultural ou económica.

Creadas en 1984 cun único distintivo de ouro, coñeceron un grande impulso cos sucesivos gobernos de Manuel Fraga. Se ben ata 1991 se outorgaran unicamente catro medallas, dúas delas a título póstumo, a partir desa data creáronse dous distintivos máis prata e bronce e chegaron a concederse ata 34 medallas por edición. Coa chegada ao goberno do bipartito liderado por Emilio Pérez Touriño reduciuse outra vez o número e a tipoloxía a unha soa, de ouro.

É notoria a escaseza de mulleres entre os premiados.

                                     

1. Medallas de Prata de Galicia

  • 1995: Jaime Arriandaga, Ramiro Bravo Díaz, Bernardino Breijo, Javier de la Gándara, Padroado Rosalía de Castro, Chano Piñeiro póstuma, Francisco Reyes Oliveros, Manuel Rosales e Ignacio Varela Eiras.
  • 1993: Ánxeles Alvariño, Luis Braga da Cruz, José Bugarín Pereira, Réné de la Coste-Messellière, Francisco García Díez, Cesáreo Gil, Juan Pardo, Rafael Vera e Joaquim Veríssimo
  • 2004: Xosé María Castellano, José Arijón, Roberto Cal Almeida, Colexio San Xosé de Cluny de Vigo, Colexio Santa Tareixa de Xesús de Ourense, Colexio La Salle de Santiago de Compostela, Fundación San Rosendo, Emilio Bouza Santiago, Ceferino Nogueira, Javier Solano Rodríguez-Losada, Xosé Trillo Fernández-Abelenda.
  • 1998: José Andrade Cobas, Buque auxiliar da Armada Británica RFA Argus, Xesús Carballo, Gabino Castro Gil, Colectivo de salvamento da tripulación do buque Sonia Nancy, Cooperativa de Armadores de Pesca do Porto de Vigo, Xosé Lois Foxo, Jesús Martínez Novas, José Antonio Martínez Novas, Fernando Romay, Francisco Silva de Calheiros e Menezes, Juan Soto, José Luis Torrado, José Manuel Touriñán.
  • 1996: Amigos da Cociña Galega, Carlos Areán, Adegas Joaquín Rebolledo, Miguel Enrique Cabanela, Luís Calvo Sanz, Dasio Carballeira Tello, José Manuel Cortizo Soñora, Shigeichiro Kanamori, Grupo Leyma, Metalúrgica Galaica Megasa, José Luis Pardos Pérez, tripulación do veleiro Sebastián de Ocampo, e o Grupo 43 das Forzas Armadas do Exército do Aire.
  • 1991: Feliciano Barrera, Círculo das Artes de Lugo, Manuel Díaz y Díaz, Ramón Domínguez Sánchez, Carlos Martínez-Barbeito e Jesús Precedo Lafuente.
  • 1994: Daniel Barata Quintas, Heriberto García Seijo póstuma, Hogar Galego para Anciáns de Domselaar, Henrique López Veiga, Xulio Francisco Ogando, José Manuel Rey de Viana, Sociedad Reconquista del Teatro Avenida e Cándido Velázquez-Gaztelu.
  • 2003: Eduardo Lamas, Iván Raña, Irmandade Galega de Venezuela en Caracas, Xosé Ramón Gayoso, Televés, Emilio Barcia García-Villamil, Francisco Cal Pardo, Salvador Fernández Troncoso, Elías Rodríguez Varela, Manuel Torreiglesias, Francisco Villar García-Moreno.
  • 1992: Pedro Campos, Manuel Feijoo Sousa, David Ferrer Garrido, Derek Lomax póstuma, Santiago Ruiz Martínez e Roberto Tojeiro Díaz.
  • 2002: Plácido Baamonde, Diego Bernal póstuma, Ángel Carracedo, Rafael Catalá, Centro Galego de Montevideo, Colexio Liceo La Paz, Aniceto Charro, Domingos Dosil, Francisco García Bobadilla, José Baltasar Silveira Cañizares, Arnaldo Souza de Azeredo Lobo, Elías Tovar, Zeltia.
  • 1999: Jesús Alonso Fernández, ASPRONAGA, Eduardo Barreiros póstuma, José Aser Castillo Pereira, Mosteiro de New Norcia, Fernando Díez Moreno, Belarmino Fernández Iglesias, Pablo Fuenteseca, Xerardo García Campos póstuma, Emilio García Gallego, José María Gil-Robles y Gil-Delgado, Nelson Zúmel, Grupo Losán, Garda de Honra do Terzo de Galegos, Ángela Regina Heinzen, Carlo Marullo di Condojanni, Luís Gregorio Ramos Misioné, Jeannine Warcollier.
  • 2005: Fernando Álvarez Lamelas, Emilio Atrio, David Cal, Ramiro Carregal, Centro de Interpretación Avifauna, Colexio da Grande Obra de Atocha, Colexio Santiago Apóstol de Bos Aires, José Cusí Ferret, Carmelo Lisón Tolosana, Milagros Otero Parga, Juan Carlos Rodríguez Cebrián, Xosé Seoane Seoane.
  • 2001: Centro Galego de Biscaia en Barakaldo, Colexio Manuel Peleteiro, Antonia Conde Nieto, Escolas da Inmaculada Concepción de Santiago, Farmacia do Doutor Couceiro Serrano, José Antonio Ferreiro Piñeiro, Xosé María Gómez e Díaz Castroverde, Ernesto Gómez Vidal, Basilio Losada, Fidel Montoto, Pescanova, Robert Georg Plötz, Salvamento Marítimo de Galicia, Unión de Artesáns de Santiago, José Luis Varela Iglesias, Carlos Quintanilla Schmidt
  • 1997: Carlos del Álamo, Fernando Aldana, Michael Bowman, Centro Español y Repatriación de Santos, Congregación das Irmás dos Anciáns Desamparados de Galicia, Ángeles de la Gándara, Eulogio Gestal Varela, Carlos Hernández Sande, Hijos de Rivera, Siro López, Vicente Quinta Alfaya, José Rodríguez López, Xulia Vaquero e Toñi Vicente.
  • 2000: Agrupacións de mariscadoras participantes no Plan Galicia para o Desenvolvemento do Marisqueo a Pé, Marcelo Castro-Rial, Olga Gallego, Manuel Garrido Valenzuela, Manuel Carlos Gómez Díez, Rubén González Cortés, Luís Tomás González del Valle, Juan Francisco Lazcano, António Magalhães da Silva, Ana Pastor, Delmiro Pérez González, José María Ramil Soneira, Guillermo Rojo, Ángel Sanjurjo Bermúdez, Teresa Vidal Gallego.
                                     

2. Medallas de Bronce de Galicia

  • 1995: Aleixandre Alves Chaves, Francisco Caravel, Comunidade Hispánica de Asistencia Social de Río de Xaneiro, Juan Díaz González, Luís César Dios, Belarmino Fernández Iglesias, Luís Fernández Somoza, Ruth Gómez Vázquez, Magdalena López Fernández, Armando Raposo, Antonio Rodríguez Freire, Plásticos Ferro, Enrique Suárez Noche, Daniel Turiel póstuma e Álvaro Vázquez Penedo.
  • 2001: Antón Abreu, Juan Alvite, José Calvo González, Delfina Cendón, Andrés Díaz de Rábago, Carlos Franjo, Celso González Gómez, Ernesto Lagarón Vidal, Manuel Mallo Mallo, Carlos Antonio Ortiz, Waltar Pena Mañana, Juana Permuy, Manuel Ríos Rial, José Rodríguez Rodríguez, Javier Seoane, Manuel Souto Rodríguez, José Manuel Torrente Pérez e Loida Zamuz.
  • 2005: Gerardo Arias González, Eugenio Basanta, Jorge Baliña, Luis Ignacio Boné, Cáritas Diocesana de Ourense, Manuel Fairén, Enrique Fernández Fernández, Estanislao Fernández de la Cigoña, Rafael Gil Malvido, Eduardo González Val póstuma, Fogar de Ribadumia en Bos Aires, José Iglesias González, José Benito López Carballedo, María López Muradás, Juan Carlos del Real Gamundi póstuma, Obdulia Rendo, Manuel Rodríguez Maneiro, María Teresa Rodríguez Rodríguez, Rogelio Ucha, Benito Vázquez García, José Luis Veiga Infante póstuma e Óscar Villar Díaz.
  • 2000: Jesús Baamonde González, Jesús Barros, Carlos de Blas Armada, demetrio Díaz, Miguel González Aguiar, Cástor Lata, Francisco Lorenzo Mariño, José Manuel Pazos Pereira, Carmen Rodríguez-Losada, Ángel Rodríguez Vázquez, Benito Varela Castro, Ángel Vázquez Boedo e Ovidio Vidal.
  • 2002: Bautista Álvarez Rey, Armería Álvarez, Miguel Ángel Barral Varela póstuma, José Blanco Pazos, Club Baloncesto Obradoiro, Elías Fernández Pato, Arturo González Gil, Manuel Muñiz, Juan Francisco Pita Porto, Félix Quintero, María del Carmen Quintero Corredoira, Francisco Xavier Rodríguez Fernández, Avelino Rodríguez García e Amelia Valiña.
  • 2004: José Alfonso Ferreira Antón, Maika Ferreira, Centro de Transfusión de Galicia, Radio Ecca, Luís Rial, Manuel Taboada póstuma, Acolle, José María Ballester, Emilio Baños Santos, Jacinto Blanco Rivadulla, Carolina González Abad, Manuel Santiago Blanco póstuma, Perfecto Marcote, Natividad Marcotegui, Ezequiel Pérez Montes, Emilio Pérez de Ágreda, Dolores Pita Lissarrague, Cecilio Tejedor, Rafael Tojo Sierra, Unión Protectora de Artesáns de Santiago de Compostela e José Luis Vázquez Vázquez.
  • 1999: Manuel Antas Fraga, Grupo Gastronómico Lareira, Eduardo Díaz Cabana, Andrés Díaz, Ovidio Fernández Ojea, Horacio Fernández Presa, Manuel Jamardo Casal, Albino Mallo, Julio Martínez González, Felisa Moreno, Ángel Padín Panizo, Moisés Rivera Casas, Ramiro Vieito Vilas e Manuel Vilariño.
  • 2003: Vicente Agulló Camba póstuma, César Barciela González póstuma, Antonio Novo Ferreiro póstuma, José María Pazos Vidal póstuma, Manuel Ferrol Fernández póstuma, Gabriel Llamas Rábano, José Gómez Bao, Fernando Ríos Catoira, Fundación Galicia Emigración, Asilo Anexo Santovenia, Alfonso Vaquero, Ateneo Santa Cecilia, Dalmiro Blanco Lage, Manuel Cao Corral, Jesús Cea Seoane, Enrique García, José Luis Gómez Mosquera, Juan José Liñares, Ignacio Paz Bouza e Ramón de Vicente Vázquez, Juanjo Liñares.
  • 1997: Cooperativa Santa María dos Remedios, Cooperativa Virxe das Viñas, Enrique Cal Pardo, José Luís Guillín, Francisco Martínez Cortiña, Manuel Moreira Carrascal, María Neyra, Restaurante Loliña, Manuel Robla Riesco, José María Salgado López, Francisco Traspuesto, Maximino Viaño e Juan Zapata Cubeiro.
  • 1994: Asociación Galega de Produtores de Lousa, Asociación Téxtil de Galicia, Ramón Blanco Suárez, Luís Carballo, Castromil, Feiraco, David Fojo Salgueiro, Isidoro Guede, Ángel Hermida Seivane, Manuel Novoa póstuma, Las Rías Gallegas Miami, Pedro Rivas Prieto, Manuel Ruiz Falcó, Olegario de Saa e Geranio Torreiro.
  • 1998: Genaro Arceo Román póstuma, Wenceslao Cabezas, Pablo Díaz Novo, Antonio Domínguez Olano, Jesús Fernández Cobelo, Ramón Ferreiro Regos, María do Carmo Kruckenberg, José Limeres, Camilo Quelle, José Sanjurjo Lozano, Sociedade Protectora de Animais e Plantas de Santiago, José Isidro Teijeira Martínez, Mariano Tudela e Emilia Vázquez Cadahía.
  • 1991: Escurís, FINSA, Bartolomé Freire Lago, José María García-Lastra, José González Solla, Grupo de Empresas Campo, Inditex, José Manuel Pando, Luís Moya, Mariano Valle Rodríguez, José Luis Varela Iglesias e Josefina Vilas Raña.
  • 1992: Luís Ansorena, Rotilio Bermúdez, Club Gastronómico Rías Altas, Coral de Ruada, Fernando Fraga Rodríguez, Manuel Gómez Larrañeta, Manuel González González, Vicente Gradaille, Institución Benéfica Cottolengo do Parque Alegre, Jealsa, Jesús Montero Viña, Ricardo Portela póstuma e Fernando Seoane Rico.
  • 1996: Xosé María Ballesteros, Ramón Berdullas, Xan das Canicas Francisco Calvo Guerra, Manuel Ceide, Cooperativa Jesús Nazareno, Cooperativa Vitivinícola do Ribeiro, Marcelino Couso, José María Díaz Fernández, Ramiro Cordejuela, Leonor Jácome, Darío Lamazares, Restaurante Cierto Blanco, Luís Rodríguez Vázquez póstuma, Manuel Suárez Meijón e José María Vallejo.
  • 1993: Cociña Económica de Santiago de Compostela, Manuel Fontáns Baloira, Carlos Folgueira García, César Gallego Pita, Grupo Mareusa, Irmáns Misioneiros dos Enfermos Pobres, Valentín Leiro, Xosé Piñeiro Ares, Xosé Pumar Vázquez, José Antonio Rivera Casal, José Luís Sánchez-Agostino, José Carlos Valle Pérez e Daria Vilariño.
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →